Çekilişler Hakkında Bilgiler

Çekilişin kelime anlamı Türk Dil Kurumuna göre “piyangoda kazananları belirleme işlemi” olarak nitelendirilmiştir. Kura çekmek de aynı manaya geliyor ancak, kura çekmek daha kapsamlı bir tabir, çünkü çekiliş kazananı belirleme işlemi ancak kura sonucuna göre talihsiz de olunabiliyor.
Yazımızda çekilişler hakkında detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Tanımlardan da anlaşılacağı üzere çekiliş denilince hemen hemen herkesin aklına piyango gelir, oysaki çekilişler sadece piyangolardan ibaret değil. Çünkü günümüzde firmalar değerleri milyonları bulan hediyeleri Milli Piyango İdaresi izni ile çekiliş yaparak dağıtıyorlar ve çekiliş sonucu hediye kazananların sayısı piyango kazananların sayısından çok daha fazla. Yazımızda okuyacağınız çekilişler hakkında bilgiler ve ipuçları ile hediye kazanmanızı garanti etmeyiz ancak olasılığını artırabilirsiniz.

Durum böyle olunca bizlerde Çekilişler.Net olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde bu çekiliş kampanyalarının ne olduğu nasıl, gerçekleştiği kısacası çekilişler hakkında bilgiler hususunu detaylıca ele aldık. Umarız kafanızdaki soru işaretlerine cevaplar bulabilirsiniz.

Çekilişler Hakkında Bilgiler
Çekilişler Hakkında Bilgiler?

Kimler Çekiliş Yapar?

Çekilişler hakkında en merak edilen hususlardan biri olan çekilişleri kimler yapıyor diyorsanız El Cevap herkes çekiliş yapabilir. Bunun için yasalarımızda herhangi bir kısıtlama yok. Sosyal Medyayı takip ediyorsanız Facebook’da Instagram’da ve Youtube kanallarında yüzlerce kampanya tertiplenen sayfalar bulursunuz. Bunlar bizim için şimdilik konu dışı, çünkü biz sadece Milli Piyango İdaresi tarafından izin alınarak gerçekleştirilen çekilişler hakkında bilgiler vereceğiz.

Çekilişleri Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre Ticari faaliyeti bulunan bütün şirketler düzenleyebilirler. Geçtiğimiz 2018 yılı içerisinde Milli Piyango İdaresi 400’den fazla firma çekiliş tertiplemek için başvuruda bulunmuştur. Bu firmalar AVM’ler Bankalar, GSM Operatörleri vb. gibi ülkemizde faaliyet gösteren kuruluşlardır.

Ayrıca çekilişi düzenleyen firmaların işlemlerini yürüten organizasyon firmaları da mevcuttur. Organizasyon firmaları çekilişin her aşamasını ilgili firma adına yürütmekle sorumlu olup sonuçlandırmakla yükümlüdürler. Çekilişler nasıl yapılır hala merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Firmalar Neden Çekiliş Yapar

Çekilişler hakkında merak konusu olan bir diğer konuda bu kampanyaları neden düzenliyorlar. Ülkemizde 2018 yılı içerisinde çekiliş tertipleyen 400’den fazla firma Milli Piyango İdaresinden çekiliş izni almıştır. Bu firmalar arasında özellikle AVM’ler, Bankalar, GSM Operatörleri, Kurumsal firmalar vb. şirketler öne çıkıyor. Peki, bu ve bunun gibi 100’lerce firma neden çekiliş yaparak binlerce lira değerinde hediyeler dağıtıyor.

Cevabı herkesçe biliniyor ki bu da “REKLAM”. Şirketler bu hediyeleri dağıtmak için çekiliş yöntemini kullanarak yerel veya ulusal çapta reklamını yapmış oluyor. Ancak bu kampanyaların arkasında sadece reklam düşüncesi yok, çünkü hediyelerin piyasa değerleri hiç de azımsanacak kadar değil. Dağıtılan hediyeler; lüks arabalar, onlarca akıllı telefonlar, televizyonlar, beyaz eşyalar, tatiller, yurt dışı gezileri ve daha neler neler…

Çekilişlere katılım da artık eskisi gibi mektup göndererek yapılmıyor. Artık birçok çekilişe internet üzerinden veya SMS ile büyük katılımlar sağlanabiliyor. Bu çekiliş organizasyonları da şirketlerin reklam faaliyetleri için büyük önem taşıyor.

Bu firmalar muazzam derecede değeri bulunan bu hediyeleri sadece reklam için veriyor olamaz diye insanın aklına gelmiyor değil. Şirketler babasının hayrına vermiyor bu hediyeleri, iyi de hediyelerin şirketlere reklamdan başka faydası yok mu? Var o da VERGİ.

Şirketler bu şekilde çekiliş organizasyonları düzenleyerek verdikleri hediyelerin değerlerini reklam gideri olarak gösteriyorlar. Bu şekilde şirketler GVK’nın 40/1’inci maddesi gereğince devlete vereceği vergiyi vatandaşlara hediye olarak dağıtıp bu sayede bir taşla iki kuş vurarak hem reklamını yapmış oluyor hem de vergi muafiyeti avantajı kazanıyor.

Çekilişten Hediye Kazandım Ne Yapmam Lazım?

Çekilişler aracılığıyla binlerce hediyeler veren firmalar bu hediyeleri talihlilere ulaştırmak için de bir takım metotlar uyguluyorlar. Sonuçta işin içinde Noter var ve talihliye hediyenin ulaştığını firmaların Notere kanıtlaması lazım.

Sizler de umarım katıldığınız bir çekilişten hediye kazanarak aşağıda örneğini verdiğim bir posta/mail alırsınız,

 

Eğer çekiliş sonuçlarını takip ediyorsanız zaten bu mektup size gelmeden önce asil/yedek talihli olduğunuzu biliyorsunuzdur.

Bu mektup ile hediyenin tarafınıza ulaşması için yapmanız gerekenler anlatılıyor. Asil talihli iseniz sadece firmanın istemiş olduğu bilgi ve belgeleri ilgili organizasyon firmasına göndererek hediyenin size ulaşması beklemek olacaktır.

Asil talihli iseniz ve gerekli işlemleri yaptınız hediyenin gelmesi için yedek talihlilerin son belge teslim süresine kadar bekleyeceğinizi belirtmek isterim.

Eğer yedek talihliler arasında iseniz yine yukarıdaki yazıya benzer olarak sizlere belirtilecek olan tarihe kadar istenilen bilgi ve belgeleri firmaya göndermeniz gerekiyor. Ancak asillerden başvurusunu zamanında yapmayanlar olması halinde hediye tarafınıza gönderilecektir. Sizler bu durumu organizasyon firması ile irtibata geçerek de öğrenebilirsiniz. Bu anlattıklarım veraset ve intikal vergisine tabi olmayan hediyeler için geçerli oluyor.

Kazandığım Hediye İçin Ne Kadar Vergi Ödemem Gerekiyor?

Kazandığınız hediyenin değeri 2019 yılı için belirlenen Veraset ve İntikal Vergisi İstisna Tutarı olan 5760 TL’yi geçmesi durumunda işlemler biraz daha değişir, bu durumda işin içine Vergi Dairesi de dahil oluyor. Kazandığınız ödülün değeri 5760 TL’yi geçmesi durumunda aşağıda verilen tabloya göre devlete verilecek vergi miktarı bulunuyor.

Matrah Verginin Oranı
İlk 290.000 TL için 10
Sonra gelen 700.000 TL için 15
Sonra gelen 1.500.000 TL için 20
Sonra gelen 2.700.000 TL için 25
Matrahın 5.190.000 TL’yi aşan
bölümü için
30

Örnek ile açıklayacak olursak;

Kazandığınız hediyenin değeri 10.000TL olsun. Bu durumda 2019 yılı için belirlenen istisna tutarı olan 5760 TL hediyenin değerinden çıkartılıp kalan tutarın %10’u alınarak veraset ve intikal vergisi hesaplanıyor.

Yani 10.000-5.760=4.340

4.340’ın %10’u ise 434 TL

10.000TL değerindeki bir hediye kazanan talihlinin ödemesi gereken vergi tutarı 434 TL

Peki her sene Algida’nın yaptığı Magnum Porsche Talihlisi siz olursanız ne kadar vergi vermeniz gerekir?

Bu durum biraz daha karışık

Örnek olarak Magnum’un çekilişle verdiği porsche’nin değeri 130.084 Euro, TL olarak değeri de yaklaşık olarak 787.000 TL. Vergi hesaplama işine aynı şekilde başlıyoruz.

Öncelikle istisna tutarını düşüyoruz

787.000 TL-5760 TL=781.240 TL (Vergilendirilecek Tutar)

Ancak yukarıdaki tabloya da dikkat etmişseniz eğer hediyenin değeri 290.000’i aşarsa vergi oranı da yükseliyor.

Yani 781.240 TL’nin 290.000TL si için %10 vergi bu da 29.000TL yapar.

Kalan 410.000 TL si için %15 vergi bu da 61.500 TL yapar.

Kalan 81.240 TL için %20 vergi bu da 16.248 TL yapar.

787.000 TL değerindeki bir hediye kazanan talihlinin ödemesi gereken vergi tutarı 106.748 TL

Noter Kura Çekimi Nasıl Yapılır/ Çekilişler Nasıl Yapılıyor?

Çekilişler hakkındaki yazımızın en önemli bölümü olan nasıl yapılır? sorusuna geldik, biraz karışık gelebilir ancak dikkatlice okunduğu taktirde Ha! demek ki böyleymiş diyeceksiniz. Şu an başvurusu aktif durumda olan onlarca çekiliş mevcut. Bazı çekilişlere başvurular binlerle ifade edilirken verilecek hediyenin değeri yükseldikçe çekilişe katılımlarda milyonlarla ifade ediliyor.

Peki, talihlinin belirlenmesi için çağırılan noter binlerce hatta milyonlarca kişinin katılım sağladığı çekilişi nasıl yapıyor.

Çekilişe katılan her bir kişinin ismini, elde ettiği çekiliş hakları adedince bir havuza doldurup tek tek talihlilerin belirlendiği bir yöntem herkese anlamsız gelir. Herhalde çekilişler bu şekilde yapılsaydı günlerce süren çekilişler olurdu. Talihlilerin belirlenmesi için biraz matematik işimizi fazlasıyla görecektir.

Örneğin 1.546.678 adet başvurunun olduğu bir çekiliş kampanyasında katılımcılardan birine bir araba hediyesi verilecek. Şimdi yapılması gereken ilk iş şifre göndererek çekiliş hakkı kazanan her bir katılımcıya çekiliş hakkını da hesaba katarak bir sıra numarası vermek olacaktır. Yani kampanya süresinde başvurusunu ilk yapan kişiye 1, ikinci başvuru sahibine 2 ve bu şekilde son başvuru sahibine de 1.546.678 sayılı numaralar veriliyor. Bundan sonra talihlinin belirlenmesi kolay, şöyle ki son başvuru sahibinin numarası 7 hane olduğu için talihliyi kura çekerek belirlediğimiz 7 adet sayı ile belirliyoruz.

İlk sayının belirlenmesi için kutuya 0 ve 1 atıp çekiyoruz.

İkinci sayısının belirlenmesi için 0’dan 9’a kadar sayıları atıp çekiyoruz.

Bu işlemi 7 defa yapıp ortaya çıkan 7 haneli sayının başvurusu kime ait olduğunu belirliyoruz. Ancak bu şekilde yapılan işlemde bazen ortaya çıkan sayıya karşılık gelen kimse olmayabiliyor. Bu durumda çekiliş çıkan sayının herhangi bir başvuru sahibine denk gelene kadar tekrar ediliyor.

Çekiliş Sonucunda Alınmayan Hediyeler Ne Olur?

Çekilişler hakkında çok sorulardan biri de alınmayan hediyelerin akıbeti! Çekiliş yapıldı, kazanan talihliler açıklandı, artık hediyelerin talihlilere teslim edilmesi için kampanya kapsamında belirtilen tarihlere kadar ilgili firmaya başvuru yapılması gerekiyor.

Ancak asil ve yedek talihliler istenilen tarihe kadar başvuru yapmaz ise hediyeler ne olur? Firmaya mı kalır? Milli Piyango İdaresi’ne mi kalır?

MPİ Kapsamında izin alınarak yürütülen kampanyalarda ikramiyesini almak için hiçbir talihli başvuru yapmaz ise Kampanyayı düzenleyen firma hediyenin piyasa değeri kadar meblağı bir vakfa bağış yapmakla yükümlüdür. 

Çekilişler güvenli midir?

Çekilişler hakkında en çok sorulan sorulardan biri de güvenli mi? yoksa hile karışıyor mu? çekilişi düzenleyen firma veya organize eden firma hediyenin kime çıkacağını belirleyebilir mi? gibi kafanızda soru işaretleri varsa rahat olun Milli Piyango İdaresi kapsamında izin alınarak gerçekleştirilen çekilişlere hile karışma ihtimali neredeyse imkânsız.

Şöyle ki çekiliş sırasında hazır bulunan Noter var, MPİ yetkili memurları var firma ve organizasyon yetkilileri var ve çekilişler halka açık bir şekilde yapılması zorunlu olduğunda dolayı izleyen insanlar var. Bu durumda benim aklıma çekilişin usulsüz yapılabileceği bir yol gelmiyor. Tabi tüm olasılıkları düşünenler için bu durumu kabul etmek biraz zor olsa gerek. Ben seyrettiğim çekilişleri düşününce tatmin oldum açıkçası.

Hala bu çekilişlerden hediye kazanan kişilerin varlığın şüphe edenler var. Size %100 Garanti veriyorum kazananları gerçekten var ve çekiliş düzenleyen veya organize eden firmalarla uzaktan yakında bir alakası yok. Neden mi? Çünkü kendimden biliyorum. Evet bu bloğu hazırlamamda bana ilham kaynağı olan bir çekilişten hediye kazandım.

Kazandığım hediye ev, araba vb gibi pahalı olmasa da insan mutlu oluyor. Bedava sonuçta…

Çekilişlerden Hediye Kazanma İhtimalini Artıran 5+5 İpucu

Her yıl binlerce kişi kampanyalardan hediye kazanıyor, kazanan kişilerin var olduğundan da şüphe etmiyorsak şansımızı artırmak adına yapabileceklerimize bakalım.

1-İlk yapmamız gereken ve en önemlisi olan TAKİP! Bunun için Çekilişler.Net sitemizi takip etmeniz yeterli.

2-Eğer büyük şehirlerde yaşıyor ve Alışverişlerinizi AVM’lerden yapıyorsanız büyük bir fırsat çünkü neredeyse tüm AVM’ler belli miktarda alışveriş yapan ve faturalarını kampanya katılım noktasına götürerek kayıt oluşturan müşterilerine çekiliş hakkı veriyor. Ancak unutulmaması gereken bir nokta bazı AVM’ler bu çekilişi özel müşterilerine yapabiliyor. Örnek Tekira AVM Çekilişi.

3-Günümüzde banka kullanmayan insan kaldı mı bilmiyorum? Eğer kaldıysa hediye kazanma ihtimalini oldukça düşürüyor demektir. Çünkü yine AVM’lerde olduğu gibi neredeyse tüm bankalar hatta bazı kamu bankaları da dahil çekiliş organizasyonları düzenliyorlar. Üstelik katılım çoğu zaman ücretsiz, çünkü bankalar otomatik ödeme talimatı veren, mobil bankacılık uygulamasını indiren veya giriş sağlayan müşterilerine çekiliş hakkı veriyor. Bankanızın kampanyalar bölümü sık sık ziyaret etmelisiniz.

Not: Unutmayın Banka kampanyalarına katılım otomatik olduğu için mutlaka çekiliş sonuçlarını takip edin.

4-Bazı Alışveriş Siteleri tanıtım ve bilgi güncellemesi adına yeni üye olan veya üyelik bilgilerini güncelleyen müşterilerine çekiliş hakkı veriyor. Bu sitelere de yeni üyelik başvurusu veya üye iseniz bilgilerinizi güncelleme karşılığında kampanyaya katılım sağlayabilirsiniz.

5-Kampanyasının süresine dikkat edin, öyle ki bazı çekilişlerin kampanya katılım tarihleri kısa tutulmuş. Bu da bizim için büyük fırsat. Çünkü katılım ne kadar az olursa hediye kazanma ihtimaliniz o kadar fazla olur.

5 Bonus İpucu

6-Çekiliş hakkı birden fazla olan kampanyalarda maksimum sayıda çekiliş hakkı elde etmeye bakın.

7-Yakınlarınızı da kampanyalara dahil edin! Aileniz ve çevrenizden ne kadar çok kişiyi kampanyaya dahil ederseniz şansınız o derece fazla olur.

8-Market alışverişlerinizi çekiliş organize eden firmalardan yapın. Bazı marketler belirli ürünlerden belirli fiyat ve katları tutarında alışveriş yapan müşterilerine çekiliş hakkı veriyor. Örneğin Migros Carrefour gibi.

9- Kullandığınız GSM Operatörlerinin kampanyalarını takip edin. Ücretsiz göndereceğiniz bir mesaj veya Hattınıza yüklediğiniz TL ile çekiliş hakkı elde edebilirsiniz.

10-Son olarak sizlere verebileceğim en mantıklı tavsiye de şu: kampanya başlar başlamaz çekiliş hakkı elde etmeyin, (günlük çekiliş hakkın veren kampanyalar hariç) Çünkü yukarıda Çekilişler Nasıl Yapılır? Başlıklı yazımda da belirttiğim üzere çekilişe katılım hakkı kazanan bireylere bir sıra numarası veriliyor.

İlk katılım sağlayan kişiye 1 numara verildiğini ve çekilişe katılım sağlayan yaklaşık 500.000 kişi olduğunu düşünelim. Talihlinin de torbaya atılan numaralarda belirlendiğini hatırlarsak, ilk başvuru sahibine hediyenin çıkması için ilk 5 torbadan 0 rakamı son torbadan da 1 rakamının çıkması gerekiyor.

Not: Matematiksel olarak torbadan her numaranın çıkma olasılığı aynıdır ancak ataların dediği gibi orta yolda olmak iyidir.

Önemli Not: Yukarıda belirttiğim ipuçları hediye kazanmanızı garanti etmez. Sadece ihtimalini artırabilir.

Çekilişler Hakkında edindiğiniz bilgileri çekilişlere ilgi duyan takip etmek isteyen yakınlarınızla paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir